26 – 27 Temmuz Fed Toplantısı ve Sonuçları – Yellen ne dedi

Fed toplantısı sona erdi. Beklendiği gibi gösterge faizi değiştirmedi. Ancak verilerin iyi geldiği vurgulandı. Riskler vurgulandı. Fed başkanı Yellen faiz artışının kademeli olarak devam edeceğini söyledi.

Fed, faiz oranlarını değiştirmedi, ABD ekonomisindeki risklerin hafiflediğini ayrıca istihdam piyasasının sıkılaştığını vurguladı, borçlanma maliyetlerinin yükseltilmesi için koşulların giderek daha uygun olduğunu söyledi.

FOMC, iki günlük toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Haziran ayında enflasyon ve küresel gelişmeler için kullandığı “yakından izleme” ifadesini tekrar söyleyerek Ekonomiye yönelik yakın vadeli riskler azaldığını belirtti. Fed ayrıca, İstihdam kazanımlarının Haziran ayında çok iyi olduğunu ve göstergelerin geçtiğimiz aylarda istihdam kullanımında artışı işaret ettiğini de ekledi.

Fed, Brexit kararından sonra Mayıs ayındaki düşük gelen istihdam verisinden Haziran ayındaki büyük değişimi değerlendiriyor. Fed Başkanı Janet Yellen, Fed’in faizleri kademeli olarak yükselteceğini tekrarladı.

Bu karardan sonra dolar geri çekilirken, altın onsu arttı.

Bir Cevap Yazın